Úprava PC zdroje pro napájení nabíječky
Jak na to 1.6.2022, 0 Comment 81Potřebné součástky : PC zdroj AT, 2 x rezistor (odpor) 3,9 ohmů/8W (nebo co nejbližší hodnoty), 2 x zdířky
Pokud potřebujeme k napájení spínaný (stabilizovaný) síťový zdroj s napětím 12 až 14 V a výkonu řádově desítek watů, je vhodným řešením úprava bloku zdroje ze staršího PC AT. Relativně výkonný, lehký a hlavně velmi levný (cca 200 Kč) zdroj je použitelný pro napájení nabíječky nebo prostě pro domácí dílnu.
Vyzkoušel jsem dle návodu Ing. M.Černého (Praktická elektronika 9/2003) tu nejjednodušší úpravu – přidání vhodné zátěže na výstup +5V. Zdroj je možno upravit i o něco náročnější metodou a sice zpětnou vazbou větvě +12V a také ještě dalšími možnostmi (viz odkazy dole).
Zdroj bez zátěže se nedoporučuje spouštět neboť dle autora : „Konstrukce PC zdroje nutně vyžaduje, aby jeho výstup +5V (případně i +12V) byl zatížený alespoň minimálním proudem. U některých zdrojů se minimální proud uvádí přímo na štítku a je dosti velký – např. 7A z větve +5V a 2A z +12V. Podle zkušeností většinou stačí ke spolehlivé činnosti řídicích obvodů odběr podstatně menší, zpravidla 0,1 až 0,3A jen z výstupu +5V. Zdroj spuštěný bez zátěže nespíná pravidelně, nestabilizuje a jeho výstupní napětí může ve špičkách podstatně překročit jmenovité hodnoty, až se poškodí nebo zničí řídící obvody“. Jiní modeláři však tvrdí, že základní zátěž je realizována přímo ve zdroji vybíjecími odpory cca 100R a je možno tedy zdroj spouštět bez další zátěže. Pro různorodost PC zdrojů, bych však rozhodně následující úpravu doporučil.
Opravdu jednoduchou úpravu lze provést připojením dvou výkonových rezistorů 3,9 ohmů (nebo nejbližší této hodnotě), minimálně 8W, paralelně k sobě na větev +5V (jeden černý a jeden červený vodič). Oba rezistory jsou připevněny ke šroubkům ventilátoru. Výstup 12V vezmeme z trojice černých (-) a žlutých (+) vodičů vyvedenými na zdířky přišroubované ke kousku sololitu, např. zezadu zdroje do míst, kde zbyly výřezy po vodičích. Ostatní zbylé vodiče s konektory možno odstranit. Namísto zásuvky síťového napájení monitoru umístíme vypínač (zapojení dle obrázku).
Dle typů PC zdrojů dostaneme úpravou zdroj napětí 12-14V se zatížitelností 0-7A (i více).
Pozor při práci s el. proudem !!!
Podrobný popis různých variant úprav PC zdroje od Ing.M.Černého (PE 9/03, 10/03) :
str.1 str.2 str.3 str.4 str.5 str.6
Od téhož autora naskenovány stránky, které vyšly v RC revue : RCR 3/2003 RCR 4/2003
Další zkušenosti jiných modelářů :
martar@volny.cz
Posílám vám dva tipy na použití počítače, nebo počítačového zdroje jako zdroje pro nabíječku accu a řezačku polystyrenu.
Zdroj v PC je typu ATX 250W, napájí mechaniky CD, DVD-ROMy čtyřdrátovým konektorem typu MOLEX. Červený a černý drát je 5 voltů, černý a žlutý je 12 voltů. Žlutý plus a černý mínus mám vyvedený na banánky na skříň PC.Toto napětí je vhodné pro kanthalový drát průměr 0,85mm, délka 93cm z Ges prodejny 1m -20KC,a dává tu správnou teplotu pro řezání polystyrenu. Proud je 4,6A. Používám také tento zdroj pro nabíječku char-20. Pohánění elektromotorů tímto zdrojem bude PC vypínat.
Další tipy napájecích zdrojů
Leave a comment
You must be logged in to post a comment.